هرکس مشکلی از مومنی را برطرف نماید و او را خوشحال سازد ، خداوند او را روز قیامت خوشحال و راضی می گرداند . امام رضا " (ع)
حدیث
نمایش خبر

سفر به سرزمين كهن در فرهنگسرای ملل

| اندازه قلم     
 
 
ارسال ایمیل print
سفر به سرزمين كهن در فرهنگسرای ملل

هواي گرفته پاييزي، برگ‌هايي كه زير پاي رهگذران خرد مي‌شوند و سوز سردي كه گاه گاهي به صورت مي‌خورد، در اين هواي سرد و گرفته، هيچ چيز مانند يك برنامه فرهنگي نمي‌تواند سرگرم كننده و جذاب باشد و يك عصر سرد پاييزي را گرم كند. فرهنگسراي ملل، بهترين جايي است كه مي‌توان عصرهاي پاييز را با برنامه‌هاي مفيد آن، به خوبي سپري كرد. روز فرهنگ ژاپن، يعني 16 آذر، در اين فرهنگسرا برگزار شد و مردم با برنامه‌هاي سنتي و فرهنگي اين كشور، حسابي توانستند از روز پاييزي خود لذت ببرند. 


فرهنگسراي ملل درميان درختان سر به فلك كشيده، درست در قلب پارك قيطريه قرار دارد و حسابي خودنمايي مي‌كند و افراد زيادي مشغول رفت و آمد به داخل آن هستند. همين مسئله حسابي كنجكاوي آدم را برمي‌انگيزد. روي بنرهاي مختلف، «ماه فرهنگي ژاپن» نوشته شده و آدم را براي ديدن داخل فرهنگسرا مشتاق‌تر مي‌كند. با ورود به داخل فرهنگسرا، افراد زيادي را مي‌توان ديد كه مشتاقانه به سالن‌هاي اصلي مي‌روند. ميان اين انبوه جمعيت، افرادي را مي‌توان ديد كه به زبان ژاپني صحبت مي‌كنند و حال و هواي فرهنگسرا را بيش از پيش خاص كرده‌اند به گونه‌اي كه آدم گاهي خيال مي‌كند كه پايش را در سرزمين ژاپن گذاشته است. 

اريگامي، هديه‌اي براي همه

در ورودي يكي از سالن‌ها بسته است ولي با نگاه كردن از پشت شيشه، افراد زيادي را مي‌توان ديد كه دور يك ميز بزرگ نشسته‌اند و دست‌هايشان را مدام تكان مي‌دهند. براي اينكه بتوان فهميد كه در اين سالن دقيقا چه مي‌گذرد، بايد از اين در شيشه‌اي، به داخل سالن رفت. افراد زيادي دوريك ميز نشسته‌اند كه تعداد زيادي از آن‌ها خانم هستند و با اشتياق كاغذهاي رنگي را تا مي‌زنند و با درست تا كردن كاغذشان، حسابي ذوق زده مي‌شوند و لبخند مي‌زنند. هنر تا كردن كاغذ به گونه‌اي خاص، توسط يك خانم مربي آموزش داده مي‌شود و حسابي همه را سرگرم كرده است به قدري كه كسي متوجه گذر زمان نمي‌شود. وقتي مربي، كاغذ را تا مي‌كند، همه به دست‌هاي او نگاه مي‌كنند اينجا كسي به گوشي و شبكه‌هاي اجتماعي و ... فكر نمي‌كند و هيچكسي گوشي در دست نيست و همين مسئله بهترين مزيت اريگامي به نظر مي‌رسد اينكه همه دور هم جمع شوند و دائم سرشان در گوشي‌هايشان نباشد. «زهره بحرالعلومي» مدير موسسه سرزمين كاغذ و تا و نماينده انجمن اريگامي ژاپن است او كه بسيار در انجام اين كار مهارت دارد و با حوصله بسيار زياد آموزش مي‌دهد، مي‌گويد: «وقتي دو دست مشغول انجام كاري مي‌شوند، دو نيمكره مغز هم در چنين حالتي فعال خواهند شد و اين مهم‌ترين مزيت اريگامي به حساب مي‌آيد و به قول پدر اريگامي مدرن، وقتي دست تا مي‌زند، قلب آرام مي‌شود. در واقع تمركزي كه از اريگامي به وجود مي‌آيد، آشفتگي ذهن را از بين مي‌برد. اريگامي در واقع يك هنر خلاق محسوب مي‌شود و اگر تداوم پيدا كند، باعث خواهد شد كه افراد خلاقيت پيدا كنند. اين هنر براي همه سنين مي‌تواند بسيار مفيد باشد و براي كودكان هم جذاب است منتها نبايد كودك را براي يادگيري آن مجبور كرد.»

نقاشي‌هاي سحرآميز

همه چيز به اريگامي ختم نمي‌شود و روي ديوار پر است از نقاشي‌هاي رنگارنگي كه هنرمند آن با ظرافت و حوصله زياد، آن‌ها را خلق كرده است. براي ديدن هر كدام از آن‌ها بايد كلي وقت گذاشت چون جزئيات در آن‌ها به قدري زياد است كه با يك نگاه، ديدن همه آن‌ها ممكن نيست. زرد، سبز، آبي و ...، تابلوها پر از رنگ هستند و همين تنوع رنگي، مانع از آن‌ مي‌شود كه چشم خسته شود. «ماندانا رستمي» يكي از بازديدكنندگان مي‌گويد: «من علاقه زيادي به ژاپن و فرهنگ ژاپني‌ها دارم به همين دليل در اين نمايشگاه شركت كردم و از ديدن اين نقاشي‌هاي زيبا بسيار لذت مي‌برم.» كنار سالن نقاشي، تعداد زيادي عروسك وجود دارد كه هر كدام معنا و مفهوم خاصي دارند. يكي از اين عروسك‌ها «مانكي نكو» نام دارد يك گربه دوست‌داشتني كه آن را ب عنوان گربه شانس مي‌شناسند و نشانه بخت و دارايي است، هر كسي با خواندن اطلاعات اين عروسك، دلش مي‌خواهد يكي از اين عروسك‌ها را داشته باشد. 

باز هم هست

كمي آن طرف‌تر از نقاشي‌ها و درست در سالن روبرو، نمادهاي ديگري از كشور ژاپن وجود دارند كه براي بازديدكنندگان بسيار سرگرم كننده هستند. روي ديوارها چند تابلو كه هنر دست هستند قرار گرفته و عكس‌هاي مراكز ديدني ژاپن، حسابي خودنمايي مي‌كنند و با نگاه كردن به آن‌ها مي‌توان لحظه‌اي خود را در ميان باغ‌ها و شكوفه‌هاي گيلاس ژاپن احساس كرد. داخل جعبه‌هاي شيشه‌‌اي ماكت‌هاي زيبايي وجود دارند كه هر كدام از آن‌ها نماد يكي از مراكز ديدني ژاپن هستند. اين ماكت‌ها كه با جزئيات زيادي ساخته شده‌اند، براي بازديدكنندگان بسيار جذاب به حساب مي‌آيند و دائما با گوشي‌هاي موبايل، از آن‌ها عكس مي‌گيرند. كمي آن طرف‌تر از اين ماكت‌ها، ديواري را به سبك ژاپني تزئين كرده‌اند و بازديدكنندگان مي‌توانند با پوشيدن لباس ژاپني به همراه يك چتر خاص، عكس‌هاي يادگاري بگيرند و خود را در سرزمين كهن ژاپن حس كنند. خانمي كه مسئول تحويل اين لباس‌هاست مي‌گويد: «اين لباس‌ها هاپي نام دارند و در مراسم معمولي‌تر مثل فستيوال‌ها آن را مي‌پوشند و يك لباس رسمي به حساب نمي‌آيد . ژاپني‌ها در مراسم رسمي، كيمونو مي‌پوشند.»

تبديل اسم به ژاپني

بخش خوشنويسي هم، مانند بخش‌هاي ديگر بسيار پرطرفدار است. خوشنويسي ژاپني كه «شودو» نام دارد، حسابي توجه همه را به خود جلب كرده است و افراد يكي پس از ديگري اسم خود را اعلام مي‌كنند تا خانم ژاپني، با دقت اسم‌ آن‌ها را به رشته تحرير در بياورد. «محمد ايماني» يكي از بازديدكنندگان مي‌گويد:« اينكه بتواني اسم خودت را به زبان ديگري داشته باشي، واقعا هيجان انگيز است به ويژه اينكه يك خانم ژاپني آن را نوشته باشد. اميدوارم برنامه‌هاي اينچنيني كه مرتبط با فرهنگ كشورهاي مختلف است، بيشتر برگزار شود تا افرادي كه امكان سفر به كشورهاي مختلف را ندارند، بتوانند با فرهنگ‌هاي مختلف آشنا شوند.»

بازي به همراه خوراكي

در گوشه‌اي از نمايشگاه يك آقاي ژاپني به همراه يك آقاي ايراني ايستاده‌اند و به بازديدكنندگان يك بازي خاص ژاپني را ياد مي‌دهند كه حسابي بازديدكنندگان را سر ذوق آورده است و صداي شادي و خنده افرادي كه مشغول انجام اين بازي هستند، همه جا را پر كرده است. بعد از بازي هم يكسري خوراكي خاص ژاپني در اختيار بازديدكنندگان قرار مي‌گيرد تا بتوانند طعم خوراكي‌هاي ژاپني را بچشند.

وقت چاي است

بعد از كلي سرگرمي و ديدن نمايشگاه، هيچ چيز بهتر از خوردن يك پياله چاي سبز آن هم به سبك ژاپني، نمي‌تواند خستگي را از تن آدم در بياورد. اما مراسم چاي، آداب و رسوم خاصي دارد. بازديدكنندگان با نظم خاصي وارد سالن مي‌شوند. شرط اجراي اين برنامه، رعايت سكوت است چون ميزبان كه يك خانم ژاپني است بايد حتما تمركز داشته باشد. اين مراسم براي ژاپني‌ها بسيار اهميت دارد و همه چيز بايد با دقت و بدون نقص برگزار شود تا هيچ نوع بي احترامي به ميزبان يا مهمان صورت نگيرد. سفير ژاپن در تهران هم در اين مراسم باشكوه شركت كرده است و با دقت مرحله به مرحله آن را نگاه مي‌كند. يك خانم با كيمونوي سبز در كنار ظرف‌هاي خاص سنتي مي‌نشيند و با سبك خاصي شروع به درست كردن چاي مي‌كند در حالي‌كه چند مهمان هم روبروي او نشسته‌اند. خانم ميزبان، حسابي ظروف را با دستمال خاصي جلوي مهمانان تميز مي‌كند و انجام اين كار به نشانه احترام به مهمان است. او با دقت و با آرامش و تمركز خاصي چاي را درست مي‌كند و پياله چاي آماده شده، توسط خانم ديگري كه كيمونو بر تن دارد، براي مهمانان برده مي‌شود. در حين انجام تمامي اين كارها، به نشانه احترام چندين و چند بار ميزبان و مهمان به يكديگر تعظيم مي‌كنند، انجام اين كار از نظر ژاپني‌ها بسيار اهميت دارد. پياله‌هاي مخصوص كه در آن چاي سبز خاصي وجود دارد، در جلوي مهمانان قرار مي‌گيرد. نوشيدن چاي هم آداب مخصوص به خودش را دارد و مهمان اول، با عذرخواهي از ساير مهمان‌ها، اولين پياله را مي‌نوشد و بعد دوباره ميزبان براي ساير مهمان‌ها با همان سبك خاص، چاي درست مي‌كند. براي نوشيدن، بايد پياله را به سبكي خاص در دست گرفت و آن را بايد به شيوه‌اي خاص چرخاند و چاي بايد به صورت سه جرعه و نيم نوشيده شود و جرعه آخر، با صدايي وخصوص نوشيده شودانجام اين كار، نشان‌دهنده لذت بردن از چاي و تشكر از ميزبان است. بعد از اتمام چاي، بايد با كاغذ شيريني‌اي كه قبلا خورده شده، با انگشت اشاره و شست جايي كه لب با پياله در تماس بوده است را پاك كرد و مجددا پياله را با شيوه‌اي خاص بر خلاف عقربه‌هاي ساعت چرخاند و روي ميز گذاشت. تمامي اين مراحل با صبر و حوصله بسيار زياد انجام مي‌شود و كسي براي انجام آن، عجله‌اي ندارد. بعد از جمع آوري پياله‌، ميزبان با اعلام ختم مراسم ،مجددا با شيوه‌اي مخصوص پياله و ظروف مخصوص چاي را تميز مي‌كند و به اين شكل مراسم به پايان مي‌رسد. اين مراسم آنقدر جذاب است كه طولاني بودن آن باعث خستگي بازديدكنندگان نمي‌شود و بعد از پذيرايي آن سه ميهمان، بازديدكنندگان هم براي نوشيدن اين چاي، اعلام آمادگي مي‌كنند و چاي به همراه شيريني سنتي ژاپني برايشان سرو مي‌شود.

وقت رفتن است

بعد از نوشيدن چاي، وقت رفتن فرا مي‌رسد و ژاپني‌ها و ايراني‌ها در حالي‌كه هر دو لبخند بر لب دارند، از هم خداحافظي مي‌كنند. بازديدكنندگان از اينكه توانسته‌اند عصر پاييزي خود را با كسب يك تجربه جديد پشت سر بگذارند، بسيار خوشحال هستند و راهي خانه‌هاي خود مي‌شوند. كسي چه مي‌داند شايد همين نمايشگاه فرهنگي و برنامه‌هاي آن، باعث شد كه افراد زيادي مشتاق سفر به اين سرزمين كهن شوند. 

 

>دسته بندی:اخبار فرهنگسرا, یادداشت و مقاله, گزارش, یادداشت و مقاله, خبر مهم, اخبار برگزیده
تعداد بازدید 275 مرتبه امتیاز : rating
تگ ها:
 
 
 
  نظرات